Beyin sıvısı kaçakları, bilinen diğer ismi ile beyin omurilik sıvısı şeklinde tanımlanmaktadır. Beyin oldukça karmaşık olduğu kadar halen çözülmeyi bekleyen sırlarla dolu organlardan biridir. Beynin çevresinde ve içerisinde ise belli boşluklar bulunmaktadır. Beyin omurilik sıvısı ise bu boşlukların tamamını doldurmaktadır.

Beyin sıvısı kaçakları

Beyin omurilik sıvısı BOS olarak kısaltılabilmektedir. Bu sıvının en önemli özelliklerinden biri içerisinde hiçbir mikroorganizma barındırmamasından ileri gelmektedir. Üstelik sıvısının beyin zarı içerisinde kalması oldukça önemlidir. Aksi hallerde insan sağlığını etkileyen ciddi problemler yaşanabilmektedir. Sıvının beyin içerisinde kalmasını sağlayan Dura isimli bir katman bulunmaktadır. Bu katman üzerinde oluşan zararlar neticesinde beyin omurilik sıvısında kaçaklar yaşanmaktadır.

Beyin Sıvısı KaçaklarıBeyin omurilik sıvısı kaçağı neden oluşur?

Beyin omurilik sıvı kaçağının oluşmasında pek çok farklı neden görülmektedir. En sık rastlanan nedenlerin başında insanların kafalarına aldıkları şiddetli darbeler bulunmaktadır. Darbeler neticesinde Dura’nın yapısında bozulmalar meydana gelerek beyin omurilik sıvısının kaçak oluşturması sonucu doğmaktadır. Ancak bu bozulmalar sadece darbeler sonrasında ortaya çıkmamaktadır. Burun ve beyin ameliyatları sonrasında da BOS kaçakları oluşabilmektedir. Bundan ötürü özellikle endoskopik olarak gerçekleştirilen operasyonlarda işinin ehli olan uzmanlara başvurulması gerekmektedir. Aksi hallerde operasyon sonrasındaki ciddi komplikasyonlardan biri olarak görülen BOS kaçakları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Kaçakların tedavi edilmesinde tanının erken zaman dilimlerinde konmasının etkisi büyüktür.

BOS kaçaklarının belirtileri nelerdir?

Görülen BOS kaçaklarının belli başlı belirtileri bulunmaktadır. Özellikle sinüs operasyonlarından sonra hastaların bahsedilecek olan belirtilere karşın dikkatli olmaları gerekmektedir. Belirtilerin kendinde olduğunu fark eden hastaların durumu zaman kaybetmeden doktorları ile paylaşmaları gerekmektedir. Bahsedildiği üzere BOS şeffaf bir sıvı şeklinde kendini oluşturmaktadır. Kaçakların en büyük belirtisi ise burundan gelen şeffaf sıvıdır. Ancak her şeffaf sıvı BOS demek değildir. BOS kaçaklarının en önemli özelliklerinden biri tek taraflı olarak gelmesidir. Yani burun kanallarının sadece birinden akıntı oluşmaktadır. Üstelik oluşan akıntılar başın sallanması sonrasında artmaktadır. Doktorlarına danışan hastalar kısa bir endoskopik işlem sonrasında BOS akıntılarının olup olmadığını acısız şekilde öğrenebilmektedir.

Beyin omurilik sıvı kaçaklarında tedavi yöntemleri

BOS kaçaklarının altında yatan neden her zaman için Dura, yani beyin zarı üzerinde oluşan kaçaklardır. Hastalığın ortadan kalkması için da bundan dolayı oluşan hasarın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yakın geçmişe kadar BOS tedavisi için operasyonlar kafatasının açılarak büyün ameliyatların yapılmasına gerek duyulmaktaydı. Ancak günümüzde hemen her ameliyat türünde olduğu gibi BOS ameliyatlarında da endoskopik olan yöntemlerden istifade edilebilmektedir. Tedavi sırasında hastalar genel anestezi altına alınmaktadır. Burun kanallarından gerekli olan ekipmanlar ile giriş yapan uzmanlar, hasarı tamir edebilmektedir. Böylelikle operasyonlar kesi atılmasına gereksinim duyulmadan tamamlanabilmektedir. Ameliyat sonrasında oluşabilecek baş ağrısı gibi yan etkilere karşı ise doktorların önermiş olduğu ilaçların aksatılmadan alınması büyük önem taşımaktadır.