Burun kanamaları her yaştan hasta grubunda görülebilmektedir. Belli başlı nedenlere bağlı olarak gerçekleşen kanamalar neticesinde tedavi şekilleri belirlenmektedir. Ancak bir burun kanamasının tedavi edilebilmesi için öncelikle durumun hastalık olarak algılanması gerekmektedir. Uzmanlar, kısa süreli olan ve tekrarlamayan burun kanamalarını herhangi bir hastalık niteliği taşımadığının altını çizmektedir.

Burun Kanamaları

Birbirinden farklı nedenlerden oluşan burun kanaması hastalığı uzun süreli kanamalarda kendini göstermektedir. Kişiler bundan ötürü kanamalarının on dakikadan az bir süre içerisinde durup durmadığının kontrolünü mutlak suretle yapmak zorundadır. Ayrıca burun kanamalarında şiddetin herhangi bir önemi yoktur. Yoğun miktarda kan akışı da sızıntı şeklinde olan akışlar da hastalık belirtisi olarak nitelendirilebilmektedir. Belirtilmesi gereken son durum hastalık belirtilerinin iki burun kanalından kan gelmek şartına bağlı olmadığıdır. Pek çok rahatsızlık sadece bir burun kanalından gelen kan ile kendini belli etmektedir. Bundan ötürü kişiler tekrarlayan burun kanamalarını ihmal etmemelidir. Mutlak suretle uzman bir hekime danışarak teşhis ve tedavi konusunda yardım alınmalıdır.

Burun Kanamasi NedenleriBurun Kanaması

Bireyler için burun kanamalarında müdahale yöntemlerinin bilinmesi büyük önem arz etmektedir. Bahsedildiği üzere on dakikadan uzun süre devam eden ve aynı şiddetle süren kanamalar önemli olabilmektedir. Ancak kanamaların süresinin uzun olması yapılan müdahalelerin yanlış olmasından da ileri gelebilmektedir. Bundan ötürü kişilerin mutlak suretle burun kanamalarında nasıl bir ilk yardım yapmaları gerektiğini öğrenmelidir. Burun kanamalarında ilk yardım kolay bir uygulama metoduna sahip olduğu için uygulanması ve öğrenmesi oldukça kolaydır.

Burun Kanamasi ilk YardimBurun kanamalarında ilk yardım hakkında bilinmesi gereken ilk şey başın öne doğru eğik tutulmasıdır. Başı geriye doğru yatırmak, kan akışının genze dolmasına neden olmaktadır. Öne doğru tutarak dışa akması sağlanan kan, bir yandan burun üst kemikleri sıktırılarak kesilmeye çalışılmalıdır. Bunun yanı sıra burun içine tampon yapmak ya da buz ile burun üstlerine destek vermek de kanamaların kısa süre içerisinde sona ermesini sağlamaktadır. Anlatıldığı şekilde yapılan müdahalelere karşın dinmeyen ya da herhangi bir azalma olmayan kanamalarda acil olarak bir uzmana görünmek gerekmektedir.

Burun Kanaması Nedenleri

Burun kanamaları bir neden yüzünden ortaya çıkmamaktadır. Nedenler arasında pek çok farklı unsur kendini göstermektedir. Devamlı şekilde görülen kanamalar, burun eğriliklerinden kaynaklanabilmektedir. Ayrıca alınan darbeler neticesinde burun içinde yer alan küçük ve ince damarlar kolay bir şekilde zarar görebilmektedir. Zararlar ise burun kanamaları olarak kendini belli etmektedir. Kanamaların sıklıkla rastlanan nedenleri arasında kuru havalar da bulunmaktadır. Kuru havaların devamlı şekilde solunması burun içlerinin kurumasına ve kısa süre içerisinde kanamasına yol açmaktadır.

Rastlanan burun kanaması nedenleri arasında cerrahi operasyonlardan sonra görülen komplikasyonlar da önemli bir yere sahiptir. Geçmiş yıllarda uzmanlar kesi atarak birebir şekilde görüş alanı elde edip ameliyatlara başlıyordu. Ancak artık işlemler bu şekilde yapılmamaktadır. Hastalık iyileşme süreçlerinin kısalması açısından ameliyatlar burun içine endoskopik işlemler gerçekleştirilmesi yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem kesi atılmak gerekliliği olmadan yapılabilmektedir. Operasyon sonrasında az da olsa zarar gören burun damarları belli bir dönem aktif kanamalara neden olabilmektedir. Aktif kanamalar, uzmanların tedavi yöntemleri neticesinde sona ererek günlük yaşama adapte olunabilmektedir.

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri

Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da görülen burun kanamaları ortak ve farklı nedenler yüzünden oluşabilmektedir. Çocuklarda burun kanaması görüldüğünde öncelikle bahsedilen adımların uygulanması sayesinde kanamaların durdurulması sağlanmalıdır. Sonrasında ise nedenler için uzmanlara danışılabilmektedir. Bilindiği üzere sıcak havaları çocukların sıklıkla dışarı çıktığı havalardır. Ancak aşırı sıcaklarda sıklıkla dışarı çıkılması çocuklarda burun kanamalarına neden olabilmektedir.

Çocuklarda burun kanaması nedenleri arasında oluşabilecek bir takım enfeksiyonlar da etkin rol oynamaktadır. Ayrıca büyüme çağında kendini gösteren pıhtılaşma sorunları neticesinde de ciddi kanama sorunları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu gibi sorunların çözümleri için mutlak suretle uzman hekimlerden destek alınması gerekmektedir. Tek seferlik kanamalar çocuklar için de herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Aşırı sümkürme, burun darbeleri sonrasındaki küçük kanamalar bunlara örnek olarak verilebilmektedir. Son olarak çocukların henüz keşfedilmemiş alerjileri bulunabilmektedir. Bu gibi alerjiler burunda aşırı derecede bir kaşınmaya yol açmaktadır. Kaşımaların dozunun artması ise otomatik bir şekilde burun kanamalarını beraberinde getirmektedir.