Tıp dünyasındaki bazı hastalıklar sadece belli yaş gruplarında kendini göstermektedir. Ancak burun kanaması belli yaş grubuna özgü olan rahatsızlıklardan biri değildir. Bu hastalık hemen her yaş grubunda görülebilmektedir. Ancak kişilerin oldukça nadir, örneğin senede bir kez hafif burun kanamaları ile karşılamaları hasta olduklarına işaret etmemektedir.

Burun kanaması

Burun kanamalarının burun hastalığı olarak nitelendirilebilmeleri için tekrar aralıklarının kısa olmaları gerekmektedir. Bu durumun hastalık şeklini alabilmesi, burun deliklerinden değişen oranlarda kan gelmesi şarttır. Kanın illaki iki burun deliğinden ya da yoğun bir şekilde akması gerekmemektedir. Maksimum on dakika içerisinde geçmeyen, şiddetini koruyan kanamalarda acil olarak bir uzmana görünmek gerekmektedir.

Burun KanamasiBurun kanaması nedenleri?

Burun kanaması nedenleri değişim gösterebilmektedir. Öncelikle günümüzde burun kanallarından girilerek endoskopik olarak operasyonlar yapılmaktadır. Bu tip işlemler burun kanallarının içinde yer alan ince damarlara zarar verebilmektedir. Verilen zararlar neticesinde operasyonların sonrasında burun kanamaları görülebilmektedir. Burun kanamalarının bir diğer nedeni ise kuruluktur. Burun, içerisindeki mukus sayesinde nemli kalan bir organdır. Ancak aşırıya kaçan sıcaklar, mukusun nem sağlamak konusunda yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Bu durum neticesinde de burun kanamaları meydana gelebilmektedir. Burun kanaması nadir olarak görülse de tümörlere de işaret edebilmektedir. Sayılanların haricinde kanamalar darbeler, aşırı sümkürme ya da burun kemiğinde görülen eğriliklerden de ileri gelebilmektedir.

Burun kanamaları tehlikeli midir?

Burun kanamalarının tehlikeli olanları bulunmaktadır. Bu durum burun kanama nedenlerine göre değişmektedir. Kısa süre içerisinde geçen ve tekrarlamayan burun kanamalarında herhangi bir tehlike bulunmamaktadır. Aynı şekilde sümkürme ya da kuruluktan ileri gelen kanamalar da kişilerin sağlıkları açısından herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Ancak günlük ya da gün aşırı tekrarlayan, kendine bir düzen oturtmuş olan kanamalar tehlikeli olabilmektedir. Bunun yanı sıra on dakikadan daha uzun süre devam eden kanamalar için de belli tehlikeler kendini göstermektedir. Kişiler, kendi kanamalarının durumlarına göre tehlikeli olup olmadığına karar verebilmektedir. Her hâlükârda karşın tekrar eden kanamalarda mutlak suretle bir uzmana görünmek faydalı olacaktır.

Burun kanamaları nasıl tedavi edilmelidir?

Burun kanamasının nedenleri burun kanamasının tedavisinin oluşmasında etkilidir. Ancak tedaviden önde akan kanın durdurulması gerekmektedir. Günümüzde pek çok insan kanamalar neticesinde başlarını geriye yaslayarak beklemektedir. Ancak bu oldukça yanlış bir uygulamadır. Kanın dışarı akması gerçekleştirilen ilk müdahalede bir hayli önem arz etmektedir. Bundan ötürü başın geriye değil öne eğilmedi gerekmektedir. Aynı zamanda bireyler burunlarının üst kısımlarında bir kemik olduğunu dokunarak keşfedecekleridir. Bu kemik iki yandan sıktırılarak kanama durdurulmalıdır. Sonrasında soğuk tampon yapmak da kanamalar için oldukça faydalıdır. Uzmanlar kanama nedenlerinin tespitinden sonra sprey ya da ilaç tedavisi ile sorunu ortadan kaldırabilmektedir. Nadir durumlarda tedavi ilaçlı şekilde de devam ettirilebilmektedir.