Burun, yüzün ortasında bulunması nedeni ile görsel açıdan büyük bir önem arz etmektedir. Ancak burun, sadece görsel önemi ile değil işlevleri açısından da insan sağlığı açısından değerini artırmaktadır. Soluma vazifesi sayesinde hayatın devam etmesini sağlayan burun, diğer burun hastalıkları ile yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir.

Diğer burun hastalıkları

Burun hastalıkları hemen her yaş grubunda kendini gösteren hastalıklar grubunda yer almaktadır. Tanısı yapılan hastalık türüne göre sonradan oluşabildiği gibi doğuştan gelen nedenler yüzünden de hastalıkların bireylerde görülmesi mümkündür. Günümüzde kontrollü tedavi ve erken teşhis sayesinde hemen her hastalık tedavi edildiği için burun hastalıkları da kısa süre içerisinde tedavi edilebilmektedir.

Burun HastalıklarıSıklıkla görülen burun hastalıkları

En çok görülen burun hastalıklarının başında sinüzit gelmektedir. Sinüslerin iltihaplanması neticesinde ortaya çıkan rahatsızlık baş ağrısından geniz akıntısına kadar pek çok farklı belirti bulundurmaktadır. Burun içinde görülen iltihaplara da sıklıkla rastlanmaktadır. Genellikle bahar nezlesinden ya da farklı alerjik sebeplerden dolayı meydana gelen rahatsızlık rinit olarak da bilinmektedir. Burun kanamaları ve burun kemiğinin eğri olması da en çok tanı edilen burun hastalıklarının başına yer almaktadır. Ayrıca sinüs ve burun tümörleri de burun hastalıklarından biridir. nazal polipler, nezle ve gripler, üst solunum yollarının enfeksiyon kapması da diğer burun rahatsızlıklarına göre daha çok görülmektedir.

Burun hastalıkları neden ortaya çıkar?

Burun hastalıklarının ortaya çıkmasında tek bir neden bulunmamaktadır. Nedenler her hastalığın içeriğine göre farklı unsurlardan meydana gelmektedir. Bundan ötürü “Burun hastalıkları neden oluşur?” sorusuna hastalıkların türüne göre yanıt verilmektedir. Nezle, grip ve üst solunum yollarında görülen enfeksiyonlar kişilerin üşütmeleri, terli kalmaları ya da farklı iklimlere geçiş yapmaları gibi nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Sinüzit ise bu gibi hastalıkların sinüs kanallarını tıkaması neticesinde, sinüslerin iltihaplanmasıyla meydana gelmektedir. Burun kemiğinin eğriliği burun üzerine alınan darbeler neticesinde oluşabilmektedir. Darbelere bağlı olanlarının bulunduğu gibi burun kemiği fizyolojik özelliklerinden dolayı yamuk olan kişiler de bulunmaktadır. Hastalıkların nedenleri kişilerin günlük yaşan standartlarına ve çalışma alanlarına göre de değişebilmektedir.

Burun hastalıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Hastalık tedavileri, doğru teşhislerden sonra faydalı sonuçlar vermektedir. Burun hastalıkları tedavisi alternatiflerden oluşan tıp alanlarından biridir. Hastalar için ilaçlı şekilde tedaviler uygulanabilmektedir. Yaşların küçük olması tedavilerin şurup benzeri ilaçlarla yapılmasına da olanak tanımaktadır. Çünkü burun hastalıklarının ortaya çıkmasında herhangi bir yaş kıstası bulunmamaktadır. İlaçlı şekilde devam eden tedavilerde gargaralar da sıklıkla tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak burun içi merhemleri ve spreyleri de iyileşme süreçlerinin kısalmasını sağlamaktadır. Bahsedilen medikal alternatiflerin tamamı doktor onayından sonra kullanılmalıdır. Ayrıca ilaçlı şekilde tedavi edilebilen burun hastalıkları genellikle erken teşhis edilen ve ilerlememiş olan rahatsızlıklardan oluşmaktadır.

Burun hastalıklarında cerrahi operasyonlar

Cerrahi operasyonlar hemen her hastalığın tedavisinde uygulanan yöntemlerden biridir. Bundan ötürü burun hastalıklarında cerrahi operasyonlar da uzun süreden bu yana yapılmaktadır. Ancak yapılan operasyonların sistemleri büyük bir değişime uğramıştır. Yakın geçmişe kadar yapılan işlemlerde hastalarda kesiler atılarak operasyonlara başlanmaktaydı. Ancak günümüzde yapılan burun ameliyatlarında genellikle endoskopik yöntemler tercih edilmektedir. Bu sayede kesi olmadan ameliyat yapılabilmektedir. Ancak operasyonun nasıl yapılacağının tayini uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Uzmanlar, kişilerin rahatsızlıklarının derecesine ve müdahale sistemine göre ameliyat şekline karar vermektedir. Ayrıca burun hastalıklarının tedavisinde ameliyat son aşamada kendini göstermektedir. Devamlı şekilde tekrarlayan ve kronik olarak nitelendirilen rahatsızlıklar ameliyat ile büyük oranda ortadan kaldırılabilmektedir.

Burunu HastalıklarıBurun hastalıkları ve kalıcı tedavi yöntemleri

Burun hastalıklarında kalıcı tedavi yöntemleri hastalığın türüne göre değişmektedir. Bilindiği üzere nezle ya da üst solunum yolu gibi enfeksiyonlar genellikle antibiyotikle tedavi edilmektedir. Tedaviler sona erdiğinde hastalık yok olmaktadır. Ancak kişilerin kendilerine dikkat etmemeleri neticesinde ileriki zamanlarda yeniden bu hastalıklarla karşı karşıya kalmaları mümkündür. Kalıcı olan tedavi yöntemleri genellikle cerrahi işlemlerden oluşmaktadır. Ancak burun hastalıklarında her tür, cerrahi işlemle müdahaleye uygun değildir. Bireylerin polip aldırma ya da endoskopik operasyonlarla gerçekleştirilen işlemlerde %100’e kadar kalıcı sonuç aldıkları bilinmektedir. Özellikle sinüzit gibi hastalıkların kronik hale gelmesinden sonra sinüslerin dolması endoskopik yöntemlerle temizlenmektedir. Yıkanan sinüsler mukustan ve bakterilerden arındırılarak uzun yıllar rahat şekilde nefes alınabilmesi sağlanmaktadır.