Frontal Sinüs, sinüzit korunması mümkün olan ancak günlük yaşam şartlarından ötürü sıklıkla rastlanan hastalıklardan biridir. Değişik türleri olan bu rahatsızlık bireylerin alerjik bünyelerinden de ileri gelebilmektedir. Alerjik olan sinüzit rahatsızlığı genel kapsamda bahar aylarında ağaçlardan çevreye yayılan polenlerden meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra genel sinüzit rahatsızlığı ise bireylerin gribal enfeksiyonlara yakalanmaları neticesinde kendini göstermektedir. Grip genellikle kış aylarında görülen bir rahatsızlık olmasına karşın belli nedenler neticesinde hemen her mevsim yakalanan hastalıklar statüsünde yer almaktadır. Sinüzit de bundan dolayı her mevsimde görülebilmektedir.

Frontal Sinüs

Sinüzit için sinüs kavramının bilinmesi gerekmektedir. Çünkü hastalık, sinüslerin farklı nedenler yüzünden tıkanması neticesinde patlak vermektedir. Gribal enfeksiyonlar ve bahar nezleleri ise belirtilmiş olan ve en çok rastlanan sinüs tıkanıklık nedenleri arasında bulunmaktadır. Öncelikle sinüslere hava boşlukları olarak bakılabilmektedir. Yüz bölgesinde, özellikle burun çevresinde bulunan hava kabarcıkları mukus salgılaması yapmaktadır. Salgılanan mukuslar ise sinüslerin kanalları ile burun içine iletilmektedir. Sinüzit, bu kanalların kapanmasından sonra ortaya çıkmaktadır.

Frontel Sinus İnsan vücudunda yer alan pek çok sistem kendi içinde gruplara ayrılmaktadır. Sinüsler de kendi içinde farklı gruplar oluşturan sistemlerden biridir. Sinüs türleri olarak da bakılabilecek bu grupların tümü yüz çevresinde yer almaktadır. Farklı isimlerden meydana gelmiş olmalarına karşın görevleri aynı olan sinüslerin, iltihapları neticesinde ortaya çıkan belirtilerde de herhangi bir farklılık görülmemektedir. Ayrıca sinüsler çiftli şekilde bulunmaktadır. Bundan ötürü akut dereceden kronik boyutlara çıkmış olan sinüzit hastalığı, büyük bir rahatsızlık olarak nitelendirilmektedir. Sinüsler bireylerin yaş gruplarına göre gelişimlerini tamamlamaktadır. Bu açıdan sinüs çeşitlerinin olması gereken hali alması yirmi dört yaşına kadar devam edebilmektedir. Kabul edilen sinüs türleri ise

  • Maksiler sinüsler,
  • Frontal sinüsler,
  • Etmoid sinüsler,
  • Sfenoid sinüsler şeklindedir.

Sinüzit rahatsızlığının tanısında ve dolayısı ile izlenecek tedavi yöntemlerinde sinüslerin hangisinde ya da hangilerinde iltihaplanma görüldüğüne bakılmaktadır. Değişik yöntemler ile konulan tanıların neticesinde hastalığın evresine göre belirlenecek olan bir tedavi türü tercih edilmektedir. Bu konuda uzman hekimlerin tavsiyelerine göre hareket etmek oldukça önemlidir.

Frontal Sinüs Nedir?

Tıbbi kavramlar Latince kaynaklı olarak bilinmektedir. Bundan ötürü pek çok rahatsızlık Latince isimleri ile anılmaktadır. Frontal sinüsler de Latince olarak tanımlanan sinüs türlerinden biridir. Peki, Türkçe manası ile frontal sinüs nedir? Belirtildiği üzere insan vücudunda farklı tür sinüsler bulunmaktadır. Alın sinüsleri de bu sinüs çeşitlerinden biridir. Alın sinüslerinin tıbbi literatürdeki ismi ise frontal sinüsler olarak bilinmektedir. Bu sinüsler alın çevresini çift taraflı olarak kaplamaktadır. Özellikle göz üstlerinde oldukça yoğun bir biçimde görüldükleri bilinmektedir.

Maksiler sinüsler olarak tanımlanan sinüs türü ise yanaklarda yer alanlardır. Gözler, sinüs bakımından en zengin olan organladır. Etmoid sinüsler şeklinde tıbbi sözlüklerde konumlanan göz sinüsler arka ve ön olmak üzere iki şekilde görülmektedir. Geniz kısmında bulunan sinüsler ise sfenoid sinüslerdir. Bundan ötürü alerjik ya da genel olmasında herhangi bir fark olmaksızın her sinüzit rahatsızlığında aynı semptomlar oluşmaktadır. Geniz akıntısı, baş ağrısı, yüzün öne doğru eğilmesinde hissedilen ağrı ve burun akması en çok görülen sinüzit belirtileri arasında bulunmaktadır.

Frontal Sinüs Tedavisi

Sinüzit, tedavi edilmediğinde farklı hastalıklara yol açabilmektedir. Bundan ötürü uzmanlar sinüzit tedavisinin ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizmektedir. Sinüzit tedavisinde farklı yöntemler uygulanmaktadır. Uzmanların önerisine göre oluşturulan tedavi yöntemlerinde etkili olan unsur ise hastalığın hangi evrede olduğu ile alakalıdır. Genel kapsamda ilerlemiş ve farklı yan etkilere doğru giden rahatsızlıkların tedavisinde ameliyat opsiyonu kendini göstermektedir.

Frontal sinüs tedavisi de genel olan sinüzit tedavisi ile eşdeğer olarak yapılmaktadır. Bu kapsamda öncelikle hastalığın tanısı sonrasında ise seviyesi belirlenmektedir. Uzmanlar için sinüzit tedavisinde antibiyotikler sıklıkla başvurulan ilaçlar arasında yer almaktadır. Ancak tekrarlayan sinüzitlerde kullanılan antibiyotik türleri de tedavinin seyri de tamamen değişim gösterebilmektedir. Bundan ötürü farklı yerlerden temin edilen antibiyotiklerin her sinüzit tekrarında alınması oldukça sakıncalıdır. Üstelik hastalığın kısa süreler ile tekrarlaması nedenlerinin değişim gösterdiği anlamı taşımaktadır. Bundan ötürü güncel tedavi yöntemlerinin bulunması açısından her seferinde uzman bir doktora muayene olarak görüş alınması büyük bir önem arz etmektedir.