Navigasyon eşliğinde endoskopik sinüs cerrahisi. Her insanda bulunan dokular arasında yer almaktadır. Gelişimleri ortalama olarak yirmi dört yaşına kadar devam eden sinüslerin yeni doğmuş bebeklerde bile belli bir oranda yer aldığı bilinmektedir. Sinüsler burun içinin sağlıklı ve nemli kalmasını sağlayan mukusu salgılamaktadır.

Navigasyon eşliğinde endoskopik sinüs cerrahisi

Sinüzit ise yine her yaş grubundan bireyin yakalanabileceği bir sinüs rahatsızlığıdır. Sinüs tedavisi hastalığın seyrine ve hangi evrede teşhis edildiğine göre değişim gösterebilmektedir. İlk aşamalarında ilaçla tedavi edilen rahatsızlık kronik hale geldiğinde de ilaçlara yanıt vermediğinde cerrahi işlemler ile tedavi edilmektedir. Polip oluşumu da cerrahi tedavi gerektiren durumlar arasında yer almaktadır.

Endoskopik Sinus OperasyonuEndoskopik sinüs cerrahisi

Sinüs rahatsızlıklarında gerçekleştirilen cerrahi işlemlerde gelişmiş olan tıbbı sistemlerden istifade edilmektedir. Bu sayede artık doktorların hastalara herhangi bir kesi atmak gereği duymadan operasyonlarını tamamlamaları sağlanmaktadır. Navigasyon eşliğinde endoskopik sinüs cerrahisi kesi atılma gereksinimi duyulmadan gerçekleştirilen ameliyatların başında yer almaktadır. Operasyon, hastaların burun kanallarından endoskopik cihazlar ile giriş yapılması ile başlamaktadır. Acısız bir ameliyat olmasına karşın uzmanların rahat bir çalışma alanı elde etmek, hastaların tedirgin olmalarının önüne geçmek gibi nedenlerden ötürü operasyonu genel anesteziyi tercih ederek tamamladıkları bilinmektedir. Başarı oranları oldukça yüksek olan bu tip operasyonlardan sonra hastalar yirmi dört saat gibi kısa bir süre içerisinde günlük yaşamlarına dönüş yapabilmektedir.

Endoskopik sinüs cerrahisinin avantajları

Gerçekleştirilen endoskopik sinüs cerrahisi hem uzmanlar hem de hastalar açısından belli avantajlar içermektedir. Öncelikle operasyonlar sırasında hastalara herhangi bir kesi atılmamaktadır. Böylece ameliyat sonrasında oluşabilecek ameliyat izleri bulunmamaktadır. İşlemlerin kesi açılmadan yapılması ise iyileşme sürecinin bir hayli kısalmasında etkin şekilde rol oynamaktadır. Hastalar, böylece operasyondan sonra bir gece hastanede kalarak taburcu olabilmektedir. Bazı durumlarda operasyonun gerçekleştiği gün içerisinde taburcu edilen hastaların olduğu da bilinmektedir. Ayrıca bu tip operasyonların başarı oranları da olukça yüksektir. Üstelik operasyonlardan sonra rahatsızlıkların yineleme süreleri hem uzun hem de bu ihtimaller düşüktür. Böylelikle hastalar uzun süreli sonuçlar eşliğinde hayatlarını sürdürebilmektedir.

Navigasyon ile yapılan endoskopik sinüs cerrahisinde komplikasyonlar

Yapılan ameliyatlarda klasik ya da modern usul olması fark yaratmaksızın her daim bir komplikasyon riski bulunmaktadır. Bu tip risklere karşın hastaların operasyon öncesinde bilgilendirilmeleri de gerekliliklerden biri olarak görülmektedir. Endoskopik sinüs cerrahisinde komplikasyonlar sıklıkla görülmese de rastlanan vakaların bulunduğu bilinmektedir. Öncelikle farklı etkilerin görülmemesi için ameliyatların uzmanlar tarafından modern tıp merkezlerinde yapılması gerekmektedir. Operasyonlar sırasında görülebilen en ciddi komplikasyonların başında beyin apsesi yer almaktadır. Burun, beyne oldukça yakın bir organ olduğu için dikkatli olunması şarttır. Tedavisi kolay olan komplikasyonlar ise burun kanamalarından oluşmaktadır. İşlemler sırasında zarar gören burun damarları, tedavi süreci boyunca belli aralıklarla kanayabilmektedir. Kanamalar zaman içerisinde son bulmaktadır.