Nazal Polip

Nazal polipler burun içlerinde görülen iltihaplanma türlerinden biridir. Bilindiği üzere burun içerisinde mukus yer almaktadır. Mukus zarının iltihaplanması ise nazal polip şeklinde tanımlanmaktadır.  Ancak bu iltihaplanma sadece mukus zarında görülmemektedir. Hastadan hastaya değişim göstermekle birlikte sinüs zarlarında görülen iltihaplanmalar da nazal polip olarak tanımlanabilmektedir. Evrelerine ve ilerleme durumuna göre değişim göstermekle birlikte rahatsızlık geniz bölgesine kadar ilerleyebilmektedir. Burundan başlayarak genizlere kadar devam eden polipler, geniz tıkanıklarına neden olmaktadır. Farklı tedavi yöntemleri bulunmasında karşın poliplerin yinelenmeyeceğine karşın herhangi bir garanti bulunmamaktadır. Bu alanda hastalığın özellikle kronik olan rahatsızlıklar neticesinde kendini tekrar ettiği bilinmektedir.

Nazal Polip

Ciddi sorunlara yol açarak günlük yaşamın rahat bir şekilde geçmemesine neden olan nazal polipler değişik nedenlerden sonra meydana gelebilmektedir. Nazal polip oluşum nedenleri arasında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Fakat en çok rastlanan neden sinüs zarının farklı unsurların meydana gelmesinin ardından zarar görmesidir. Zarar gören doku ise oldukça kısa süre içerisinde iltihap toplamaktadır. Sinüslerin işlevleri mukus üretimi olarak tanımlanmaktadır. Yüzün farklı bölgelerinde yer alan sinüsler, mukus üretimlerinde zarar gören dokularından ötürü olması gerektiği gibi çalışmamaktadır. Bundan dolayı da nazal polip oluşumları ortaya çıkmaktadır. Dokuların zarar görmelerinin önüne kesin olarak geçilemediği için de poliplerin cerrahi işlemler ile temizlenmesinden sonra bile nazal polipler oluşabilmektedir.

Polip

Nazal polip oluşumu ve nedenlerinden önce “Polip nedir?” şeklinde olan sorunun yanıtlanması gerekmektedir. Bilindiği üzere tıp, Latince ve İngilizce pek çok terim ile dolu alanlar arasındadır. Bundan dolayı hastalıkların ve oluşumların özel isimleri direkt olarak anlaşılmalarına mani olmaktadır. Öncelikle poliplerin sadece burunda oluştuğunun düşünülmesi doğru değildir. İnsan vücudu içerisinde içinde hava boşlukları bulunan pek çok farklı oluşum yer almaktadır. Bağırsaklardan kulaklara kadar değişim gösteren bu oluşumlarda da polipler meydana gelebilmektedir. Burun içlerinde sinüs boşluklarında meydana gelen polipler özelleştirilerek nazal polipler olarak tanımlanmıştır.

Nazal Polip GorselVücut içerisinde içi hava dolu olan organlar ya da dokular bir kese şekline sahiplerdir. Yani her sistemin bir ucu bulunmaktadır. Ayrıca var olan doku ve organların yüzeylerinde belli bir zar katmanının olduğu da bilinmektedir. Polipler, belli nedenler sonrasında bu tabaka üzerinden büyümeye başlayan et benzeri istenmeyen yapılardır. Poliplerin meydana gelebilmesindeki en önemli etmen organın ve dokunun içinin boş ya da hava ile dolu olmasıdır. Bilindiği üzere sinüslerin de iç kısımlarında hava kabarcıkları bulunmaktadır. Bundan dolayı nazal polipler sıklıkla görülmektedir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları neticesinde rastlanabilen nazal polipler, değişik tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılmaktadır. Üstelik poliplerin yerleri fark etmeksizin sabit kalmak gibi bir özellikleri de yoktur. Pek çok polip türü yerçekimi başta olmak üzere değişik nedenler yüzünden yer değiştirebilmektedir.

Burun İltihabı Bulmaca

Burun iltihabı bulmak bireylerin kendi başlarına yapabilecekleri işlemler arasında yer almamaktadır. Mutlak suretle bir doktordan yardım alınması gerekmektedir. Yardım için öncelikle nazal polip belirtilerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu alanda en çok rastlanan belirtiler;

  • Sinüs tıkanıklığı ve basınç hissi,
  • Burun akıntısı,
  • Yüz önünde devamlı ağrılar,
  • Koku duyusunun kaybolması,
  • Tat alma duyusunun kaybolması, şeklindedir.

Belirtilerin en az ikisinin oluşması durumunda bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Günümüzde bu tür işlemlerde ilk adım aile hekimlerine müracaat etmektedir. Gerekli gördüğü durumlarda aile hekimleri, hastaları farklı hekimlere ve hastanelere sevk etmektedir. Böylece hastalığın teşhis aşamasında belli kolaylıklar da elde edilmiş olmaktadır.

Nazal Polip TanısıNazal polip tanısı koyabilmek için farklı yöntemlerin olduğu bilinmektedir. Tıbbın ilerlemesi neticesinde mekanik olarak yapılabilen testlerin sayısının artması, bu bağlamda pek çok avantaj elde edilmesini sağlamıştır. Ancak hekimler halen burun kanallarına ekipmanları ile endoskopi yaparak iltihabı bulabilmektedir. Endoskopi bahsedilecek olan diğer testlere göre daha kısa süre içerisinde yanıt vermektedir. Bundan dolayı pek çok hekim burun endoskopisi seçeneğini tercih etmektedir. gelişmiş merkezlerde ya da imkanların el verdiği tıbbi kurumlarda tanılar için bilgisayarlı tomografi cihazları da kullanılabilmektedir. İleri seviyedeki tetkikler sayesinde bu rahatsızlıkların tedavi süreçlerine daha kısa süre içerisinde başlanmaktadır. Böylece hastaların günlük hayatlarına dönebilmesi için gerekli olan süre de minimum rakamlara indirgenmiş olmaktadır.

Polip Ameliyatı

Günümüzde sadece tanı ve teşhis aşamasında değil polip ameliyatı konusunda da tıbbın ilerlediği görülmektedir. Yakın geçmişe kadar ameliyatlar öncesinde bilgisayarlı tomografilerden elde edilen sonuçlar kullanılmaktaydı. Cerrahlar, bıçak kesikleri ile belirlenmiş olan yerlerde bulunan polipleri farklı yöntemler ile temizleyerek ameliyatları tamamlamaktaydı. Bu işlemler ise genel anestezi altında gerçekleştirilmekteydi. Ancak günümüzde lokal anestezi ile de herhangi bir ağrı hissi olmadan operasyonlar tamamlanabilmektedir. Yine de poliplerin nerede yer aldığı ve boyutlarına göre hastalara halen genel anestezi uygulamaları da gerçekleştirilebilmektedir. Bu alanda net sonuçlar için bireysel şekilde muayene olunması gerekmektedir.

Nazal polip ameliyatı kapalı şekilde endoskopi benzeri yöntemler ile yapılmaktadır. Özel cihazlar kullanılarak burun içlerine girilmektedir. Cihazların uçlarında cerrahların net bir görüş alabilmeleri için hem kamera hem de ışık kaynağı bulundurulmaktadır. Böylece nazal poliplerin tamamının temizlenmesi kısa süre içerisinde sağlanmaktadır. Poliplerin temizlenmesinden sonra nazal polip operasyonları sona ermemektedir. Operasyonların sona ermesi için sinüs dokularının da kontrol edilmesi gerekmektedir. Uzmanlar, doku kontrolleri neticesinde müdahale etmeleri zorunlu olan yerlerde hasarların ortadan kalkması için belli işlemler gerçekleştirmektedir. Üstelik işlemlerin tümü burun deliklerinden giren ince mekanizmalar sayesinde halledilmektedir. Böylece hastaların istenmeyen dikiş izleri ile baş etmelerinin de önüne geçilmektedir. Üstelik operasyon sonrasında doktor tavsiyelerine göre hareket eden bireylerin bir hayli kısa süre içerisinde günlük hayatlarına geri dönül yaptıkları bilinmektedir.

Burunda Polip

Burunda polip görülmesi neticesinde yapılan operasyonlar neticesinde farklı komplikasyonlar görülebilmektedir. Pek çok hasta özellikle kesik oluşturularak gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde burun kanamaları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Aynı şekilde endoskopik cihazların da burun içlerinde dokularda zarar oluşturarak kanamalara yol açabileceği bilinmektedir. Ancak bu yan etkiler artık kısa süre içerisinde tedavi edilebilmektedir. Özellikle sinüslerin normal çalışma sürecine dönmesinin ardından tedavi süreci daha da kısalmaktadır. Poliplerin alınması için yapılan operasyonların türlerinin değişim göstermesi sonrasında meydana gelecek komplikasyonların değişim göstermesine de neden olabilmektedir. Özellikle göz gibi organlara yakın şekilde yapılan operasyonlar olması kaydı ile hastaların ameliyat öncesinde doktorlarından gereken bilgileri edinmeleri gerekmektedir.

Burunda Nasal Polip

Teşhis edilen burun poliplerinin tedavilerinde ameliyat tek opsiyon değildir. Hastalığın hangi evrede olduğu ya da neden kaynaklandığı tedavi sürecinde değişimlerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu kapsamda öncelikle alerjiden kaynaklanan polipler için bir aşı tedavisine gidilebilmektedir. Poliplerin ortadan kalkmasından sonra önlem olarak da yapılabilen aşılar sayesinde hastaların büyük bir rahatlık elde ettikleri bilinmektedir. Burun ve geniz bölgesinin tamamına etki eden sprey tedavileri de poliplerin yok olmasını sağlamaktadır. Ancak ileri evrelerdeki nazal poliplerde bu yöntemler işe yaramamaktadır. Önceli yıllarda sinüzit operasyonu geçirmiş olan kişilerde görülen nazal poliplerde ise genellikle burun lavajları kullanılmaktadır. Bu tip tedavilerde burun içleri ve genizler farklı medikal ilaçlarla temizlenmektedir.