Nazal Polipozis. Burun hastalıkları toplumun hemen her kesiminde kendini göstermektedir. Farklı şekillerde meydana gelen hastalıklar arasında nazal polipler de sıklıkla görülmektedir. Öncelikle burun hastalıklarına karşın uzmanlardan yardım alınmasının atlanmaması gerekmektedir. Pek çok birey burun tıkanmasını ya da akıntılarını önemsemeyerek hastalıkların daha ileri seviyelere ulaşmasına neden olmaktadır. Her daim erken teşhis neticesinde tedavi yöntemlerinin daha kolay bir hale getirilebileceği unutulmamalıdır.

Burun hastalıklarında değişik türler bulunmaktadır. Sıklıkla görülen burun hastalıklarının başında sinüsler ile alakalı olan rahatsızlıklar en önemlilerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Nazal polipozis de sinüslerde meydana gelen bir takım sıkıntılar neticesinde insanların hayatlarını etkilemektedir. Bu hastalığın görüldüğü yer tam olarak sinüs mukozasıdır. Aynı zamanda hastalık, burun içinde de kendini gösterebilmektedir. Bilinmese bile hemen hemen herkeste bu rahatsızlık bulunmaktadır. Ancak nazal polipler sadece belli bir evreye geldiklerinde ya da sinüs kanallarının tıkanmasına neden olduklarında teşhis edilebilmektedir. Bundan ötürü burunlarında tıkanma olan ve uzun süreli iyileşme kat edemeyen kişiler uzmanlara görülmelidir.

Nazal Polipozis Nedir?

Sinüsler, burun içlerine salgılamış oldukları mukusları göndermektedir. Belli kanallarla gönderilen mukuslar sayesinde burun saha sağlıklı ve nemli kalmaktadır. Ancak nazal polipozis rahatsızlığı neticesinde sağlıklı olan burun yapısında bozulmalar meydana gelmektedir. Burun içlerinde istenmeyen oluşumlar görülebilmektedir. Bu oluşumlar iyi huylu ya da kötü huylu olarak iki başlık altında toplanan başlıklar altında incelenmektedir. Nazal polipler kötü huylu olmamaları sayesinde hastaların içlerini rahatlatan oluşumlardandır.

Nasal Polipozis GörselNazal polip yapısı itibari ile gözyaşı damlasına benzetilmektedir. Bu damlalar burun içlerinde bire bir şekilde kalmamaktadır. Başta yerçekimi ve akıntılar nedeni ile zaman içerisinde yerleri değişim gösterebilmektedir. Poliplerin yerlerinin değişmesi mümkün olduğu kadar sayılarında artış yaşanması da mümkün olmaktadır. Pek çok polip gereken tedavilerin uygulanmaması halinde burun içinin tamamını ve var olan sinüs boşluklarını doldurulabilmektedir. Böyle sonuçlar neticesine uygulanacak olan tedavi sürecinin uzaması ya da tedavi şekillerinin değişim göstermesi gibi adımlar atılabilmektedir. Ayrıca nazal poliplerin sadece yetişkinlerde görülen bir rahatsızlık olmadığının da bilinmesinde fayda vardır. Hastalık çocuklarda da görülebilmektedir.

Nazal Polip Tedavisi

Bireylerde nazal polip oluşumu farkı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Pek çok kişide bu rahatsızlık genetik yatkınlar nedeni ile kendini göstermektedir. Ayrıca polipler alerjiler ve astım gibi rahatsızlıklar neticesinde sonradan da oluşabilmektedir. Üstelik kronik olarak görülen sinüzit de ileriki evrelerinde burun içlerinde polip oluşumuna neden olabilmektedir. Poliplerin iyi bir şekilde teşhis edilmesi, saldırgan olup olmamalarının anlaşılması tedavi yöntemlerinin ortaya çıkmasında etkin şekilde rol oynamaktadır.

Nazal polip tedavisi belli yöntemlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Tedavi yönteminin ortaya çıkmasında uzmanların hastalar üzerinde yapacakları muayeneler ve testler etkili olmaktadır. Poliplerin sayısı ve boyutları, hastaların alerji durumları da tedavilerin oluşmasında etkilidir. Medikal tedaviler uygun bulunan hastalarda büyük bir rahatlama sağlamaktadır. Bu tip tedavilerde poliplerin boyutları küçültülmeye çalışılmaktadır. Boyutları küçülen polipler, sinüs kanallarını tıkamayacağı için başta nefes almak olmak üzere değişik alanlarda kolaylıklar elde edilmesine yardımcı olmaktadır. Uzmanlar yardımcı ilaçların yanı sıra polip tedavilerinde genellikle antibiyotik önermektedir. Antibiyotiklerin düzenli kullanımı hastalığın ortadan kalması açısından çok önemlidir.

Nazal Polip Ameliyatı

Medikal olarak gerçekleştirilen tedaviler her hasta tipine uygun değildir. Bu gibi durumlarda uzmanlar nazal polip ameliyatı ile hastalarına yardımcı olmaktadır. Nazal polip ameliyatları hastaların isteklerine göre yapılmamaktadır. Bu tip ameliyatların seçenekler arasında giriş yapabilmesi için hastalığın medikal tedavi yöntemlerine cevap vermemesi ya da iyileşme sağlanamaması gerekmektedir. Ancak bahsedilmiş olan şartların sağlanması halinde nazal poliplerin tedavisi cerrahi işlemlerden yardım alınarak gerçekleştirilmektedir.

Gerçekleştirilen nazal polip cerrahi tedavi yöntemlerinde büyük yenilikler kendini göstermektedir. Öncelikle operasyonlar cerrahi olmalarına karşın kesi atılmadan yapılmaktadır. Kişiler genel anestezi altında olmaktadır. Ancak ameliyatlar endoskopik yöntemler ile yapılmaktadır. Yöntemlerde özel cihazlar ile burun kanallarından giriş yapılmaktadır. Cihaz uçlarında kamera ve ışık da bulunmaktadır. Bu sayede uzmanların poliplerin yerlerini ve boyutlarını net bir şekilde algılanmaları sağlanmaktadır. Poliplerin tamamen temizlenmesinden sonra operasyon sona ermektedir. Ancak temizlenen polipler belli şartlar altında nadir olsa da yineleyebilmektedir. Yinelenme yaşanmaması için operasyon sonrasındaki ilaç tedavisinin ve doktor tavsiyelerinin aksatılmaması bir gerekliliktir.