Sinüs nedir? İnsanların yüz kemiklerinin içerisinde yer alan hava boşluklarının tamamına verilen isimdir. Var olan boşlukların ağızları ise burun boşluğuna açılmaktadır. Bu boşlukların iltihaplanması sonrasında sinüzit olarak bilinen ve sıklıkla rastlanan hastalık ortaya çıkmaktadır. Farklı fonksiyonları ve görevleri olan sinüslerin iltihaplanması neticesinde başta baş ağrısı olmak üzere değişik belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Sinüs Nedir? / Ne Fonksiyonları Vardır?

Sinüsler çoğunlukla soğuk geçen kış aylarında iltihaplanarak bir rahatsızlık oluşturmaktadır. Sinüzit rahatsızlığından önce sinüs fonksiyonlarının bilinmesi gerekmektedir. İnsan vücudunda yer alan her birimin farklı görevleri bulunmaktadır. Yüz kemiklerinin iç kısımlarında yer alan ve içleri hava dolu olan hücreler olarak tanımlanan sinüslerin de önemli görevleri vardır. Öncelikle sinüsler burnun iç kısmının nemli olmasını sağlamaktadır. Var olan kabarcıkların burnun nemlenebilmesi için mukus salgıladıkları bilinmektedir.

Sinus Nedir ve FonksiyonlarıEn önemli görevlerinden biri burnun nemli kalmasını sağlamak olan sinüslerin şişmesi, grip veyahut nezle gibi hastalıklardan sonra ortaya çıkmaktadır. bu tip hastalıklar bilindiği üzere burnun iç bölümünde enfeksiyon, bir başka değişle tıkanıklık oluşturmaktadır. Oluşan tıkanıklıklar ise sinüslerin ince kanallarının burun içine ulaşmasına mani olmaktadır. Ancak sinüsler mukus üretimi konusunda aralıksız olarak çalıştığı için üretimi yapılan mukuslar sinüslerin hava kabarcıkları içinde aşırı birikme meydana getirmektedir. Oluşan birikme öncelikle sinüslerin basınçlarını artırmaktadır. Artan basınç ise sinüzit rahatsızlığının en önemli belirtilerinden biri olan baş ağrısına yol açmaktadır. Ancak kişilerin her baş ağrısının sinüzit olmadığını da bilerek hareket etmeleri gerekmektedir. Böyle durumlarda uzman bir hekimden danışmanlık almak yapılacak en doğru şeydir.

Geniz Akıntısı

Sinüslerde bulunan hava kabarcıklarının iltihap alması olarak tanımlanan sinüzit rahatsızlığının tek belirtisi baş ağrıları değildir. Bu hastalık geniz akıntılarını da beraberinde getirmektedir. Aslen geniz akıntısı sağlık sorunları olmayan bireylerde de devamlı olarak görülen bir durumdur. Fakat bu akıntının boyutlarının büyümesi öksürük nöbetleri gibi farklı sıkıntılara neden olmaktadır.

Geniz Akintisi

Geniz akıntısı burnun nemli kalmasını sağlayan mukus üretiminin aşırı derecelere ulaşmasından sonra meydana gelmektedir. Bahsedildiği üzere sinüslerin iltihabı neticesinde mukus burun içlerine ulaşamamaktadır. Bir müddet sonunda sinüslerde de mukus depolayacak yer kalmadığı için fazla gelen mukus, geniz akıntısı olarak dışarı atılmaktadır.

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Günümüzde hastalıkların tedavilerinin yanında bitkisel çözümler de kullanılmaktadır. Bitkisel özümler ve atılan bir takım pratik adımlar sinüzit tedavisinin daha kısa süre içerisinde tamamlanmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda sinüzit rahatsızlığına iyi geldiği bilinen önemli unsurlar;

  • Bitki çayları,
  • Burun içini nemlendirmek,
  • Bal,
  • Nemli bir hava solumak,
  • Meyve tüketimini artırmak,
  • Sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak,
  • Uyku esnasında başın yukarıda kalmasını sağlamak,
  • İlaç tedavisini aksatmamak olarak sıralanabilmektedir.

Sinüzite iyi gelen şeylerin tümü sinüslerin rahatlamasını sağlamaktadır. Ortamın ve burun içlerinin nemli kalması solumayı rahatlatmaktadır. Bunun yanı sıra solumanın raht hale gelmesi ve tedavinin kolaylaşması için tuzlu su da olmazsa olmazlardan biri şeklinde nitelendirilmektedir. Doktor tavsiyesi ile alınabilecek bu tip burun spreyleri burun kanallarının açılmasında etkin rol oynamaktadır. Bal gibi şifalı olduğu herkes tarafından kabul edilen yiyeceklerin tüketimi ise hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bal tüketimi bitki çaylarının tatlanmasını sağlayacak şekilde de gerçekleştirilebilmektedir.

Sinüs ve Kosinüs Fonksiyonları

Sinüslerin farklı fonksiyonlarının olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda vücudun sağlıklı olması açısından sadece mukus üretimi yaparak burun içinin nemli kalmasını sağladıklarını düşünmek doğru değildir. Bilinen en önemli işlevi bu olsa da sinüsün görevleri başın daha hafif kalmasına yardımcı olmak gibi farklı unsurları da içermektedir. Anlatıldığı üzere sinüsler yüz bölgesindeki hava boşluklarından meydana gelmektedir. Bundan dolayı kafaların hafif olması ve hareketlerin daha kolay yapılması sağlanmaktadır. Sinüzit rahatsızlığı olan kişilerin başlarını öne eğerken bir ağırlık hissetmeleri de hava boşluklarının mukus ile dolmasından ileri gelmektedir.

Sinüslerin burun ile ayrı olarak düşünülmesi pek mümkün olmamaktadır. Burun da insan seslerinin tınısının belli olmasında etkin rol oymaktadır. Bundan ötürü sinüslerin ses tınısı üzerinde etkili olduğunu düşünmek ve söylemek de yanlış olmamaktadır. Üstelik sinüsler ile üretimleri yapılan mukusların, daha temiz bir hava solunmasında istenmeyen cisimlerin burundan içeri girmemesinde de kendini göstermektedir.