Yüz bölgesinde içlerinde boşluklar bulunan pek çok farklı doku yer almaktadır. Bu dokulara sinüs ismi verilmektedir. Var olan dokular, mukus üretimi başta olmak üzere değişik alanlarda görev yapmaktadır. Sinüsler alın, göz, geniz ve yanak bölgelerinde çiftli şekillerde bulunmaktadır. Her grup belli bir kanal ile buruna bağlanmıştır. Bu sayede burun içinde yer alan ve havanın temiz hale gelmesini sağlayan mukuslar rahat bir şekilde transfer edilmektedir. Fakat değişik nedenlerden dolayı kanallarda tıklanma meydana gelebilmektedir. Özellikle nezle ya da alerjik enfeksiyonlar kanalların tıkanmasına, kanalların tıkanması ise sinüzit oluşumuna neden olmaktadır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit aslen kanalların tıkanmasından sonra oluşan bir takım durumlar neticesinde kendini göstermektedir. Öncelikle iletim kanallarının tıkanması neticesinde sinüsler, salgılamış oldukları mukusları burun içlerine transfer edememektedir. Bundan ötürü de hava sinüslerin hava boşlukları zaman içerisinde mukus ile dolmaktadır. Ortalama bir insan vücudu bir günde yarım litre kadar mukus üretebilmektedir. Bu da hava boşluklarının dolarak hızlı bir şekilde bakteri üretip iltihaplanmasına neden olmaktadır. Bahsedilen süreç ise sinüzit rahatsızlığı şekilde tanımlanmaktadır.

Sinüzit BelirtileriHalk arasında doğru bilinen yanlışlar oldukça fazladır. Sinüzit belirtileri de doğru bilinen yanlışlardan oluşmaktadır. Öncelikle hemen herkes baş ağrısını sinüzit ile ilişkilendirmektedir. Sinüzit belirtileri arasında baş ağrısı olmasına karşın he baş ağrısı sinüzit anlamına gelmemektedir. Sinüzite işaret eden baş ağrılarında göz ve alın çevresinde bir yoğunluk olması gerekmektedir. Aynı zamanda kişiler öne eğildiklerinde ağrılarının artıp artmadığını da teyit etmelidir. Çünkü sinüzite sinüsler iltihaplı olduğu için öne eğilmek ağrının artmasına yol açmaktadır. Bilinen diğer sinüzit belirtileri;

 • Nefesin kötü kokması,
 • Göz çevresinde baskı hissi,
 • Diş ağrısı,
 • Özellikle geceleri artan öksürük nöbetleri,
 • Burun ve geniz akıntısı,
 • Horlama,
 • Uzun süren nezle ve gribal enfeksiyonlar olarak devam etmektedir.

Bahsedilen belirtilerin sinüzit tedavisinin uygulanmasında etkisi büyüktür. Çünkü belirtilerin boyutları ve ne kadar süreden bu yana hastalarda kendilerini gösterdikleri, sinüzitin evresinin anlaşılmasında rol oynamaktadır.

Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?    

Sinüzit belirtilerinin büyük bir kısmı nezle ile karıştırılmaktadır. Bundan ötürü hastalığın en kolay tedavi aşaması olan akut, tedavinin geciktirilmesi neticesinde yerini bir sonraki aşamaya bırakmaktadır. Bu alanda bilinçli olan hastalar kendilerinde görmüş oldukları semptomları değerlendirmelidir. Ayrıca sinüzit tanısı ancak uzman hekimler tarafından konmalıdır. Hastaların, kendi kendilerini tedavi etmeleri ya da önceki hastalıklarından kalan ilaçlara devam etmeleri bir hayli yanlıştır. Çünkü sinüzit, geniş bir liste halinde devam eden farklı türleri ile bilinen rahatsızlıklardan biridir.

Sinüzitin anlaşılabilmesi için uzman bir hekim tarafından muayene olunması gerekmektedir. Muayeneler neticesinde kısa süre içerisinde tanı konabilmektedir. Ancak hastalığın evreleri tanı sürecinde de değişim yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu kapsamda doktorlar net sonuçlar için hastalarından belli testler ve işlemler isteyebilmektedir. Testlerin sonuç vermesinden sonra ise sıra tedavi aşamasına geçmektedir. Hastalık kronik ve tekrar eden boyuta gelmediği sürece tedavilerde ameliyat opsiyonu kullanılmamaktadır. Yine de her hasta için özel bir tedavi süreci seyredildiğinden ötürü hastaların uzmanlara muayene olmaları şarttır.

Kronik Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit hastalığında evrenin belirlenebilmesi için hastalığın ya da iltihaplanmanın ne kadar süreden beri devam ettiğine bakılmaktadır. Bu bağlamda kronik sinüzit en üst evre olarak görülmektedir. Çünkü sinüzit rahatsızlığının kronik olarak tanımlanabilmesi için rahatsızlığın minimum üç aydır devam ediyor olması gerekmektedir. Zaman içerisinde belirtileri daha çok rahatsız edici hale gelen bu evre, farklı tedavi türlerini de beraberinde getirmektedir.

Kronik sinüzit belirtileri genel sinüzit belirtileri ile ortalama olarak aynı çizgi üzerinden seyretmektedir. Öncelikle kronik sinüzitler genel olan sinüzit rahatsızlığına göre daha kalıcıdır. Bu hastalığın belirtileri arasında;

 • Koku duyusunun ciddi şekilde azalması,
 • Geniz akıntısı,
 • Burun akıntısı,
 • Göz ve burun çevresinde devamlı ağrı hissi,
 • Burun tıkanması,
 • Yüz içlerinde basınç hissinin artması yer almaktadır.

Bir hastaya kronik sinüzit tanısının konabilmesi için sayılan semptomların tamamının görülmesi şart değildir. Belirtilerin minimum iki tanesini gösteren hastalar bu teşhisi almaktadır. Tedavi süreci ise teşhisin hemen ardından acil bir şekilde başlamaktadır.