Sinüzit dışı sinüs ve burun hastalıkları, insanların günlük yaşamlarını yakından etkileyen rahatsızlıkların başında yer almaktadır. Çünkü teşhis edilmiş olan pek çok burun hastalığı, kişilerin rahat bir şekilde nefes alabilmelerine mani olmaktadır. Bu durum gün boyu devam ettiği gibi gece de sürmektedir. Uyku konusunda istediği kaliteyi edinemeyen hastalar bundan dolayı günlük yaşama adapte olamamaktadır.

Sinüzit dışı sinüs ve burun hastalıkları nelerdir?

Bazı burun hastalıklarına diğer hastalıklarından daha sık bir şekilde rastlanmaktadır. Sinüzit en çok görülen burun hastalıklarının başında bulunmaktadır. Bu rahatsızlık, kişilerin sadece rahat nefes almalarına engel olmamaktadır. Sinüzit aynı zamanda bireylerin baş ağrısı, burun akıntısı, geniz akıntısı ya da öksürük nöbetleri gibi sıkıntıları yaşamalarına da yol açmaktadır. Ancak bahsedildiği gibi farklı nedenler yüzünden değişik burun hastalıkları da görülmektedir.

Diğer Burun HastalılıklarıBurun hastalıklarında nedenler

Sinüzit dışı burun hastalıkları arasında en çok görülenlerden biri Septum Deviasyonudur. Burun kemiğinin eğri olması olarak bilinen bu hastalık nefes alımlarına engeldir. Hastalık doğuştan gelen eğriliklere bağlı olabileceği gibi sonraki dönemlerde oluşabilecek kazalar ve dışarıdan müdahaleler neticesinde de kendini gösterebilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları da burun açısından önem arz eden rahatsızlıkların başında bulunmaktadır. Hastalıkların değişim göstermesi hastalık nedenlerinin de değişimine yol açmaktadır. Oldukça bulaşıcı olarak nitelendirilen bu enfeksiyon türü üşütmeye bağlı olarak görülmektedir.

Burun hastalıkları tedavi yöntemleri

Burun hastalıklarında farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Burun hastalıklarının tedavisi hastalıkların türüne ve ilerleme seviyelerine göre değişim göstermektedir. Pek çok rahatsızlık ilk aşamalarında ilaçlı tedaviye yanıt vermektedir. Burun kanaması gibi sorunlar başta olmak üzere diğer burun rahatsızlıklarında sprey tedavisi de uygulanmaktadır. Sprey tedavileri rahat şekilde nefes alınabilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra burun içinin nemli kalması da spreyler ve özel kremler ile sağlanabilmektedir. Ancak sinüslerde oluşan polipler ileri seviyelerinde ilaçlı tedaviye yanıt vermemektedir. Aynı şekilde pek çok kronik sinüzit vakasında da ilaçlar kesin çözüm sağlamamaktadır. Bu gibi hastalıkların tedavisinde cerrahi operasyonlardan yardım alınmaktadır. Gelişmiş teknolojiler ile yapılan işlemler kısa sürede ve minimum ağrı avantajı ile sona ermektedir.

Burun hastalıkları tedavisinde karşılaşılan komplikasyonlar

Komplikasyon tıbbın her alanında karşılaşılabilecek sonuçlardan biridir. Genel tanımı bir tedavi şekli sırasında farklı bir sorunun ortaya çıkması olarak tanımlanabilmektedir. Uzman doktorlar burun hastalıkları komplikasyonları konusunda hastalara büyük yardımlarda bulunmaktadır. Öncelikle komplikasyonlar ilaçlarda yer alan yan etkiler neticesine kendini gösterebilmektedir. Örneğin burun içi kuruluğu gibi bir sonuç alındığında bu durum farklı bir medikal ilaç ile ortadan kaldırılabilmektedir. Cerrahi operasyonlar sonrasında ise genellikle ağrı ya da kanama gibi komplikasyonlarla karşılaşılmaktadır. Kanamalar dokuların iyileşmesinden ve tedavilerin uygulanmasından sonra ortadan kalkmaktadır. Uzmanlar aynı şekilde operasyon sonrası ağrı için ağrı kesiciler, iyileşme süreçleri için ise antibiyotiklerle hastalarına yardımcı olmaya çalışmaktadır.