Sinüzit nedir? Günümüzde en sık rastlanan hastalık çeşitlerinden biridir. Ancak bu hastalığın tanımının net bir şekilde anlaşılabilmesi için öncelikle “Sinüs nedir?” sorusunun yanıtının bilinmesi gerekmektedir. Sinüsler, insanların yüz bölgesinde yer alan hava boşluklarının tamamına verilen isimdir. Bu hava boşlukları ise ince kanallar halinde burun içlerine açılmaktadır. Ana görevlerinden biri mukus salgılamak olan sinüsler, kanallar ile salgıladıkları mukusları burun içlerine göndermektedir. Böylelikle burun hem nemli kalmaktadır hem de solunan havadaki zararlı olarak görülen organizmalar vücuda alınmamaktadır. Bundan ötürü mukuslar sayesinde burun içlerinde bir filtreleme sistemi oluşturulmaktadır. Peki, sinüzit nedir?

Sinuzit NedirSinüzit nedir? Kaç çeşit sinüzit vardır?

Sinüzit, yüz bölgesinde yer alan sinüs boşluklarının farklı nedenlerden ötürü iltihap almasından dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Halk arasında bu rahatsızlık sinüslerin tıkanması terimi ile de bilinmektedir. Farklı tedavi yöntemleri olduğu gibi farklı türleri de bulunan sinüzit, birden çok belirti eşliğinde kendini göstermektedir. Var olan en önemli belirti ise uzun süre geçmeyen baş ağrılardır. Ağrılar özellikle burun kenarlarında ve alın bölgesinde toplanmaktadır. Sinüzit ve baş ağrısının birlikte ilişkilendirilmesinin de tıbbi açıdan bir açıklaması bulunmaktadır. Sinüsler, rahatsızlık oluşmasından sonra da mukus üretimine devam etmektedir. Ancak oluşan tıkanıklık neticesinde kanallar ile burun içlerine erişim sağlanamamaktadır. Erişim sağlanamadığı için sinüslerde birikmeye başlayan mukus, önce bir baş ağırlığına sonrasında ise baş ağrısına neden olmaktadır.

Sinüzit çeşitleri

Sinüzit rahatsızlığı her hastada aynı şekilde ve aynı sürede meydana gelmemektedir. Bu da sinüzit çeşitlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle hastalığın sinüslerde ne kadar süre inflamasyon (iltihap) oluşturduğu türlerin belli olmasında etkin rol oymamaktadır.  Uzman hekimlere muayene olurken hastalığın ne kadar süredir devam ettiğinin net bir şekilde verilmesi tanı açısından bir hayli önem arz etmektedir. İltihap süreçlerine göre tanımlanan sinüzit çeşitleri;

 • Akut sinüzit,
 • Subakut sinüzit,
 • Kronik sinüzit olmak üzere üç farklı başlıktan meydana gelmektedir.

Burun sağlığı açısından tedavisi şart olan sinüzit, akut olan türü ile başlangıç yapmaktadır. Sinüzit çeşitlerinin tedavisi de türlerine göre değişim göstermektedir. Akut sinüzit, genellikle dört hafta ya da dört haftadan daha kısa süren iltihaplanmalardan meydana gelmektedir. Ayrıca bu sinüzit türü, rahatsızlığın en alt seviyesi olarak da bilinmektedir. Sinüzit çeşitleri arasında bulunan subakut sinüzitte ise iltihaplanma süresi bir ay ve üç ay arasında değişim göstermektedir. Akut sinüzite göre daha ağır olan bu türü kronik sinüzit izlemektedir. Kronik sinüzit rahatsızlığında iltihaplanma süresi üç ayın da üzerindedir. Bundan ötürü kronik olarak bilinen sinüzit rahatsızlıkları hastalığın en üst basamağında yer almaktadır. Hastalığın her aşamasında ve türünde tedavi için uzmanlardan yardım alınması gerekmektedir. Yardım alınmasının gecikmesi halinde akut olan bir rahatsızlık subakuta çevrilebilmektedir.

Sinuzit BelirtileriSinüzit belirtileri nelerdir?

 • Geceleri ve sabaha karşı oluşan öksürükler,
 • Sarı ve yeşil renkli koyu kıvamlı burun akıntıları,
 • Göz çevresinde oluşan basınç hissi
 • Nefeste kötü koku ve koku alma bozuklukları
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Burun tıkanıklığı ve horlama
 • Geniz akıntısı ile beraber oluşan boğaz yanmaları,
 • Davranış değişiklikleri,
 • Uzun süre geçmek bilmeyen baş ağrıları

Türleri

Sinüzit türlerinin meydana gelmesinde farklı evreler bulunmaktadır. Evreler de en az hastalığın türleri kadar önem taşımaktadır. Çünkü tedavilerde izlenen adımlar hastalığın hangi evrede olduğuna göre değişim göstermektedir. Başlangıç evresi pek çok insanın tedavi gerektirmeden bir hafta gibi kısa süre içerisinde atlatabildiği bir evredir. Bu aşamada özellikle dirençleri kuvvetli olan bireyler rahatsızlığı atlatabilmektedir. Ancak bünyeleri zayıf olan kişilerde hastalık ikinci aşamaya geçiş yapmaktadır. İkinci aşama ise hastalığın ana belirtilerinden biri olan tıkanıklığın ortaya çıktığı bölümdür. Bu aşama içerisinde sinüslerin iç kısımlarında mukus birikimi başlamaktadır. Mukusların giderek daha fazla birikmesi ve burun içine aktarımının yapılamaması ise üçüncü aşamanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Sinüzit çeşitlerinde evreler arasında üçüncü unsura bakteriyel olandır. Anlatıldığı üzere mukuslar sinüslerin hava alma yapısını tamamen bozmaktadır. Oksijen erişimi olmayan ve mukus üretimine devam eden sinüsler bundan ötürü bakteri üremesine de uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bu sayede yapısı bozulan mukus salgıları aynı zamanda farklı bakterilerin üretilmesi sonucunu getirmektedir. Anaerob olarak bilinen bu bakteriler, uzun süre tedavi edilmediğinde hastalığın kronik evreye geçmesine neden olmaktadır. Bundan ötürü sinüzit rahatsızlığı en geç bakteriyel olan evre içerisinde ilaç ile tedavi edilmelidir. Tedavi konusunda işin ertelenmesi ya da bitkisel yöntemlerle iyileşmeye çalışmak pek çok hastanın operasyon geçirmeden sağlıklarına kavuşma oranlarını minimum rakamlara indirmektedir.